Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier

Włos: Szorstki, gładki lub złamany, odporny na wpływy atmosferyczne. Odmiana krótko i szorstkowłosa. Psy tej rasy gubią włos.

Umaszczenie: dominuje białe z czarnymi bądź kasztanowymi znaczeniami.

Jack Russell Terrier

Wrażenie ogólne: Długość psa jest większa niż jego wysokość. Głębokość ciała mierzona od kłębu do mostka powinna być równa długości przednich kończyn od łokci w dół. Obwód ciała za łokciami wynosi około 40-43 cm. Jack Russell Terrier ma charakterystyczną, szlachetnie zarysowaną szyję.

Usposobienie: Szybki, wytrzymały. Odważny, inteligentny, pewny siebie. Bardzo aktywny. Potrzebuje rozległych przestrzeni, powinien mieszkać w domu z ogrodem. Lubi ścigać poruszające się obiekty. Szybko się uczy. Jack Russell Terrier to także pies czujny, pełen temperamentu. Jest śmiały i przyjacielski. Generalnie terrier użytkowy, z racji swej pasji łowieckiej, nadaje się na norowca i umie podążyć za gończymi. Zwinny.

Jack Russell Terrier

Stosunek do człowieka: Jest psem sympatycznym i serdecznym. W domu domaga się pieszczot i potrzebuje bliskiego kontaktu z opiekunem. W plenerze jest z kolei odważny i temperamentny. Osoby nerwowe i szukające wygód mogą nie dać sobie rady z utrzymaniem go w ryzach. Russell terrier jest zawsze chętny do zabawy. Obronność tej rasy jest natomiast znikoma.

Jack Russell Terrier

Historia rasy: Rasa ta powstała w Anglii dzięki staraniom pastora Johna Russella. W ciągu kilkudziesięciu lat XIX wieku prowadził on hodowlę terierów w celu uzyskania psów, które polowałyby razem z jego foxhoundami. Chciał też by były norowcami, polującymi na lisy i inną zwierzynę. Obok rasy Jack Russell Terrier znany jest wyższy, bardziej kwadratowo zbudowany Parson Russell Terrier. Oficjalne zaakceptowanie tej rasy przez FCI nastąpiło 2 lipca 1990 roku.