Lagotto romagnolo

Lagotto Romagnolo

Włos: Włos okrywowy i podszerstek są nieprzemakalne.

Umaszczenie: Dopuszczalnymi typami maści są: jednolita brudno biała, biała w czekoladowe lub pomarańczowe łaty, czekoladowa przesiana, czekoladowa w różnych odcieniach z białym lub bez, pomarańczowa z białym lub bez.

Lagotto Romagnolo

Wrażenie ogólne: Lagotto romagnolo to pies niewielkiej lub średniej wielkości, o proporcjonalnej, mocnej budowie ciała, naturalnym wyglądzie i gęstej, kędzierzawej, wełnistej sierści. Długość głowy wynosi 4/10 wysokości w kłębie. Sylwetka wpisuje się niemalże w kształt kwadratu. Długość czaszki stanowi nieco więcej niż 50% długości całej głowy. Długość kufy jest o 2/10 mniejsza od długości czaszki. Głębokość klatki piersiowej nieco mniejsza od połowy wysokości w kłębie (około 44%)..

Usposobienie: Lagotto romagnolo to wesoły i zawsze chętny do nauki czworonóg, który uwielbia spędzać czas ze swoim opiekunem i jest nastawiony na współpracę. Niekiedy bywa dość uparty, ale zazwyczaj nie sprawia problemów wychowawczych. Poza tym jest mało wymagający, inteligentny i przyjaźnie nastawiony do świata. Naturalny talent do rewirowania i dobrze rozwinięty zmysł węchu sprawiają, że sprawdzi się w roli psa tropiącego; doskonale nadaje się do pracy po śladzie. Jego instynkt łowiecki – na przestrzeni lat – został mocno przytłumiony, dlatego w czasie pracy nie daje się zwieść przez zapachy dzikiej zwierzyny. Jeżeli jednak zauważymy jakąkolwiek skłonność do polowania, należy ją konsekwentnie i w zarodku tłumić.

Lagotto Romagnolo

Stosunek do człowieka: Psy są bardzo rodzinne, bezwarunkowo oddane swojemu właścicielowi i przyjacielskie. Za wszelką cenę chcą zadowolić swojego opiekuna. Uwielbiają typowo psie sporty i ruch na świeżym powietrzu.

Lagotto Romagnolo

Historia rasy: W dawnych czasach psy spełniały przede wszystkim funkcje myśliwskie i były wykorzystywane do polowania na stada ptaków zasiedlających bagniste tereny. Były bardzo wytrzymałe i nawet przez wiele godzin stały na posterunku, aby w końcu wyłowić z wody ustrzelone ptaki i przynieść je na brzeg. W drugiej połowie XIX wieku hodowcy zaczęli specjalizować tę rasę w odnajdowaniu trufli.
W 1995 roku rasa została wstępnie uznana przez FCI. Definitywne uznanie rasy nastąpiło z dniem 06.07.2005 w momencie zarejestrowania jej jako Lagotto Romagnolo.